Příběh darované krve: Lukémie dává Štěpánovi zabrat, ale boj nevzdá!
19. 10. 2022Navzájem se neznají. Jsou ale spojeni doslova a do písmene krevním poutem. Na jedné straně dárci krve a na druhé straně pacienti, kterým darovaná krev a další krevní preparáty pomáhají v léčbě. Krev darovaná ve Fakultní nemocnici Olomouc pomáhá přímo jejím pacientům. Transfuzní oddělení distribuuje přípravky na všechna potřebná pracoviště. Část z nich míří na Dětskou kliniku, kde jsou jejich příjemci také malí pacienti hemato-onkologického oddělení. Jedním z nich je třináctiletý Štěpán Glacner ze Slavičína, který trpí akutní lymfoblastickou leukémií.
- Štěpán Glacner s maminkou Monikou.
Diagnózu se Štěpán a rodiče dozvěděli letos v lednu. To, co dříve považovali za častější nachlazení nebo v horším případě za zánět průdušek, se ukázalo být mnohem závažnější. „Štěpánek měl nějaký útvar na hrudníku. Jeli jsme tedy na dětskou pohotovost do Zlína a mysleli si, že jde o příznak bronchitidy nebo o alergickou reakci. Vyšetření ukázalo, že jde o onkologický nález,“ vzpomíná Štěpánova maminka Monika. Následoval převoz na specializované oddělení olomoucké fakultní nemocnice, kde neprodleně zahájili léčbu. „Dává mi to zabrat. Někdy opravdu hodně. V prvním cyklu jsem přestal chodit. Zhubnul jsem až na 24 kilo. A k tomu se ještě přidala cukrovka, měl jsem záchvaty a boláky v puse. Moc mi ale pomohli lékaři a sestřičky. Všichni jsou tady na mě moc hodní,“ popisuje Štěpánek. „Teď jsme na konci čtvrtého takového cyklu. Chybí mi ještě jedna chemoterapie, ale tu mi nemůžou dát, protože mám plíseň na plících. Ale nevzdávám se, budu bojovat,“ dodává odhodlaně. „My jsme totiž malí šaolinští bojovníci,“ usmívá se jeho máma.
I přes velmi náročný průběh léčby se Štěpán snaží, aby ani v nemocnici nezanedbal školu. „Mám individuální učební plán. A škola mě moc baví, nejvíc matika, fyzika, dějepis. Před spaním si teď čteme o Karlu IV.,“ říká nadšeně. „Zatímco jiné děti chtějí jet k moři, Štěpa chce vidět Karlův most a jezdit po památkách,“ doplňuje maminka, pro kterou je situace o to těžší, že svou pozornost a lásku musí věnovat i dcerce Elence. Všichni společně jsou ale přesvědčení, že Štěpánek nemoc nakonec porazí.
Těžký boj s leukémií mu pomáhají zvládnout i dárci krve, kteří poskytují nejcennější tekutinu právě těmto nemocným. Doposud byly Štěpánkovi podány zhruba dvě desítky krevních přípravků, ať již krevních destiček nebo červených krvinek. „Samozřejmě nevím, od koho konkrétně krev pro Štěpánka je, ale i kdybych to věděla, poděkování si zaslouží všichni dárci. Jejich obětavost zachraňuje životy a věřím, že zachrání i život mého syna,“ vzkazuje maminka, která sama o darování krve uvažovala, dokud jí v tom nezabránily zdravotní problémy.
Dětská klinika je jedním z pracovišť FN Olomouc, jejichž pacienti se neobejdou bez dárcovské krve. Z celkového množství krevních preparátů připravených na Transfuzním oddělení sice na Dětskou kliniku putují jen dvě procenta, ale za tímto číslem se skrývají desítky malých pacientů, které darovaná krev vrací zdravé do života. Transfuzní oddělení FN Olomouc v současné době registruje 7902 aktivních dárců, přičemž vloni se podařilo získat 973 nových dárců. Za celý rok se uskutečnilo 12 151 běžných odběrů krve. „Bohužel počet dárců klesá. Více dárců s dárcovstvím končí, než nově přichází. Byli bychom vděční za deset tisíc aktivních dárců ročně. Na rozdíl od soukromých plazmaferetických center nemůžeme dárce motivovat ohňostrojem materiálních pobídek. Věříme ale, že v životě nejde jen o peníze a že naši dárci krve upřednostňují jiné, trvalejší hodnoty než pouhý krátkodobý osobní prospěch. Pokud by někdo o dárcovství měl zájem, veškeré informace najde na našich internetových stránkách,“ dodává primářka Transfuzního oddělení MUDr. Dana Galuszková, Ph.D., MBA.
-
Chcete také pomoci malým pacientům darováním krve? Podívejte se na https://transfuzka.fnol.cz/ nebo rovnou volejte na bezplatnou linku 800 888 529.
-
Taky Vám darovaná krev zachránila život? Podělte se o svůj příběh nebo nám napište na krevjedar@fnol.cz.
-
Chcete se dozvědět více o Štěpánkovi a pomoci jemu a jeho rodině? Podívejte se na https://www.donio.cz/pribeh/6809