Dětská klinika FN Olomouc získala od Kapky naděje neinvazivní monitorovací systém za půl milionu korun
12. 6. 2020Šetrný a citlivý k pacientům a současně spolehlivý a přesný. To jsou hlavní přínosy monitorovacího systému Starling SV, který v pátek 12. června předali zástupci Nadačního fondu Kapka naděje zdravotníkům Jednotky intenzivní a resuscitační péče (JIRP) Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Přístroj za bezmála půl milionu korun neinvazivním způsobem monitoruje tzv. hemodynamický profil, tedy proudění v krevním oběhu a zejména u pacientů v kritickém stavu pomáhá zjistit množství tekutin v těle.
Olomoucká fakultní nemocnice byla pro zástupce Kapky naděje prvním cílem cesty po koronavirové pandemii. „Nejsme tu ale samozřejmě poprvé. Naše spolupráce je dlouhodobá. Za deset let náš příspěvek dosáhl dvou a půl milionu korun. Vážíme si práce zdejších odborníků a máme z naší spolupráce velkou radost,“ uvedl ředitel nadačního fondu Jan Fischer s tím, že na Dětskou kliniku FN Olomouc myslela Kapka naděje i během pandemie COVID-19. „V rámci sbírky Vlna naděje jsme poslali zdravotníkům tisíc respirátorových roušek,“ doplnil. Finanční prostředky na nákup cenného přístroje pro JIRP nadační fond získal od společnosti Shell Czech Republic a.s., jejíž zákazníci v rámci věrnostního programu Shell ClubSmart poukazují své věrnostní body Kapce naděje. „Naše spolupráce je založena na solidaritě našich zákazníků a jejich ochotě podpořit nadační projekty. Mohou věnovat Kapce naděje body, které my převedeme na koruny,“ popsal systém spolupráce Petr Šindler ze společnosti Shell Czech Republic a.s.
Pro JIRP Dětské kliniky FN Olomouc je darovaný monitor Starling SV první svého druhu. „Měli jsme jej už zapůjčený a mohli ho tak vyzkoušet. Porovnávali jsme naměřené hodnoty s klasickou invazivní metodou a výsledky jsou skvělé. Je to pro naše oddělení obrovský přínos. Moc děkujeme jak za přístroj samotný, tak za pozornost, kterou nám věnujete,“ zdůraznil zástupce vedoucího lékaře jednotky intenzivní a resuscitační péče MUDr. Mgr. Miroslav Šeda, Ph.D. Jak doplnila primářka Dětské kliniky MUDr. Marta Neklanová, zásadní výhodou přístroje je jeho neinvazivnost. K získání relevantních výsledků stačí dítěti přiložit na tělo snímače. „A je zřejmé, že jakákoliv invaze při vyšetření nebo lékařském zákroku je pro dítě stresující. Pokud se jí můžeme vyhnout, je to pro pacienty, rodiče, ale i pro nás mnohem lepší. Za přístroj jsme velmi vděční,“ shrnula MUDr. Neklanová.