Zdravotníci na Dětské klinice FN Olomouc mají novou asistentku. Malým pacientům pomáhá panenka Ája
25. 3. 2021Kontrola srdce, odběr krve nebo zavádění kanyly. Pro dospělého člověka to jsou běžná vyšetření nebo úkony, jejichž průběh si dokáže představit a připravit se na ně. U malých dětí nebo dětí se zdravotním postižením je to pochopitelně jinak. Nemají zkušenost a už samotná návštěva lékaře nebo nemocnice pro ně představuje stres. Jak jim situaci usnadnit? Jednotka intenzivní a resuscitační péče (JIRP) na Dětské klinice FN Olomouc má od loňského prosince novou pomocnici. Průběh výkonů přibližuje malým pacientům a jejich rodičům panenka Ája a edukační sešity, v nichž vystupuje v roli dítěte. Sympatický počin Společnosti pro ranou péči, pobočky pro rodinu Olomouc vznikl ve spolupráci s personálem JIRP.
„Vloni absolvovalo patnáct sestřiček z našeho oddělení kurz krizové intervence, který pořádala Společnost pro ranou péči. Byly to skvělé semináře. Probíhaly v uvolněné a tvůrčí atmosféře. A jedním z výsledků našich setkání byl i nápad využít panenku Áju jako pomyslnou asistentku a průvodkyni nejčastějšími vyšetřeními, která u nás děti absolvují,“ vzpomíná sestra JIRP Bc. Alžběta Marabeti. Autorkou zhruba půlmetrové látkové panenky je Michaela Golová, máma dvou dětí a dobrovolník Společnosti pro ranou péči. „Ája nepomáhá jen u nás na jipce. Další je v ambulanci dětské kliniky a taky na odběrovém místě vzorků pro vyšetření COVID-19,“ dodává sestra, která vystudovala obor speciální pedagogika.
Díky jejímu vzdělání a spolupráci celého kolektivu JIRP se podařilo sestavit scénář edukačních materiálů. „Mají vlastně charakter leporela. Ája v nich vystupuje v roli dítěte. Na každé stránce je fotografie jedné z fází vyšetření a k ní vždy jen krátký popis toho, co se na fotografii odehrává a co může dítě a rodiče očekávat. Touto jednoduchou a názornou formou jsme zatím zpracovaly pět témat - kontrolu srdce, měření tlaku, odběr krve, inhalaci a zavádění kanyly,“ popisuje sestra JIRP Zuzana Bantová. Hlavním cílem řady sešitů „Ája v nemocnici“ je podle ní samozřejmě ulehčit dětem chvíle u lékaře a zbavit je stresu. „Když vidí, co je čeká, a dozví se to zábavnou formou, mohou být klidnější a samotný výkon je potom rychlejší a jednodušší nejen pro ně, ale taky pro zdravotníky,“ vysvětluje Zuzana Bantová.
Podpora JIRP dětské kliniky ze strany Společnosti pro ranou péči však nezůstala jen u panenky Áji. V prosinci mohly sestry rozbalit velký vánoční dárek – krabici plnou edukačních pomůcek a hraček v celkové hodnotě 50 tisíc korun. „Pomůcky slouží pro stimulaci a podporu psychomotorického vývoje dětí se zdravotním postižením, závažným onemocněním nebo jinak ohroženým vývojem, které budou na klinice hospitalizovány. Jsme velmi rádi, že i díky těmto pomůckám může raná intervence a podpora začít opravdu včas, ideálně ještě v průběhu hospitalizace,“ říká ředitelka olomoucké pobočky Společnosti pro ranou péči Mgr. Pavla Matyášová.
Všechny pomůcky a hračky ještě personál JIRP ani nestihl rozbalit a vyzkoušet. Některé si dokonce nechává až do nových prostor jednotky intenzivní a resuscitační péče. Na Dětské klinice jsou totiž od října loňského roku v plném proudu rozsáhlé stavební úpravy, jejichž výsledkem bude modernizace JIRP. Oddělení, kde zdravotníci pečují o malé pacienty v kritickém stavu, vážně nemocné děti, děti trpící chronickými chorobami, po nejrůznějších úrazech a operacích, bude po rekonstrukci plně odpovídat aktuálním požadavkům na moderní péči o dětské pacienty. Náklady na úpravy nepřesáhnou 54 milionů Kč bez DPH. Hotovo by mělo být v září 2021.