Od tří let bojuje s cukrovkou. Buďte stateční, ať to zvládnete jako já, říká sedmiletý Max

14. 11. 2024

Už ve třech letech mu byla diagnostikována cukrovka, závažné onemocnění, které postihuje čím dál více dětí. Malému Maxíkovi a jeho rodičům se v ten moment převrátil svět vzhůru nohama. Nevzdal se. Díky své statečnosti, sebevědomí a moderním pomůckám s ní úspěšně bojuje a už ji bere jako součást života. „Nevzdávejte se. Zvládnete to jako já,“ vzkazuje sedmiletý bojovník při příležitosti Světového dne diabetu svým vrstevníkům.

Diabetes mellitus prvního typu přichází tiše a naprosto nečekaně. Je to autoimunitní onemocnění, které může postihnout každého z nás. Zjednodušeně je cukrovka prvního typu onemocnění, při kterém tělo pacienta nedokáže štěpit cukry, a tak si musí pomáhat inzulínem a podkožně jej podávat. A to právě za pomoci inzulínových per nebo pump.

Cukrovka má ale několik tváří a nejčastější je její druhý typ, který vzniká nesprávným životním stylem, nevhodnou stravou a vliv na něj má několik dalších aspektů. Dámy jistě znají i těhotenskou cukrovku, která ale umí zase celkem rychle zmizet. Těm, kterým jakákoliv z těchto podob diabetu zasáhla do života, dokáže zdravotnictví naštěstí poskytnout účinnou a čím dál kvalitnější léčbu.

  • Obrázek č. 1: Maxík s rodiči a sestřičkou na oddělení 21A Dětské kliniky FN Olomouc.

Maxíkovi zkřížila ve třech letech život cukrovka prvního typu. Spouštěčem byly obyčejné neštovice, kterými by si mělo projít každé dítko v jeho věku. „Nejdřív tomu nechcete věřit. Pak ale vidíte ležet to bezmocné dítě na posteli, které brečí a nemá sílu vstát. Hned vám dojde, že je to realita,“ svěřuje se Denisa Skalická, maminka Maxíka. Dnes, po čtyřech letech s diabetem, už jako rodina fungují normálně a žádné omezení už pro ně omezením není. Začátky byly ale těžké. „Vůbec jsme nevěděli, jak se plní pero, jak se píchá inzulín, jak se mění jehla. Bojíte se, abyste svému dítěti neublížili,“ dodává maminka.

K cukrovce se často pojí i jiná autoimunitní onemocnění, typicky celiakie nebo štítná žláza. Takže mimo to, že si musíte v jídle hlídat sacharidy, musíte - stejně jako Maxík - hlídat i lepek. „Když jedete na výlet a chcete si dát párek v rohlíku, tak prostě nemůžete. Musíme být pořád připravení a mít u sebe bezlepkové produkty,“ vysvětluje Petr Skalický, Maxíkův tatínek. Dneska už mají tyto procesy osvojené a před cestou si vytipují několik podniků, které bezlepkové pokrmy nabízí.

Skaličtí se svým synem už několik let navštěvují diabetologickou ambulanci na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc, přesněji ambulanci doktorky Petry Venháčové, která je na diabetes mellitus odbornicí. „Trend diabetu u malých dětí má v poslední době stoupající tendenci. Aktuálně máme v péči přibližně 210 dětí s tímto onemocněním,“ upřesňuje.

  • Video č. 1: Rozhovor s Maxíkem, jeho rodiči a MUDr. Petrou Venháčovou o životě s diabetem prvního typu.

Když vy nebo někdo, kdo je vám blízký, onemocní cukrovkou, změní to fungování celé rodiny. „Je to jako facka, otočí vám celý život vzhůru nohama,“ popisuje diabetoložka. Dnes je ale vše jednodušší, než tomu bylo třeba před patnácti lety, kdy neexistovaly žádné senzory na měření hladiny cukru v krvi, inzulínová pera a další pomocníci.

Právě dnes si po celém světe připomínáme den diabetu, který vyhlašují Mezinárodní zdravotnická organizace a Mezinárodní diabetická federace. Za cíl má zvýšení povědomí o diabetu 1. typu a předcházení onemocnění diabetem 2. typu. Tyto dva typy jsou bohužel často zaměňovány. V obou případech se ale pacienti léčí na III. interní klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Podle kategorie se selektuje, zda se jedná o diabetologickou či obezitologickou ambulanci.

  • Video č. 2: Jeden z dílů Ambulance aktivního zdraví na téma (Ne)vyléčitelná cukrovka? s prof. Davidem Karáskem a MUDr. Romanem Dohnalem ze III. interní kliniky FN Olomouc.